Uitbreiding economisch steun- en herstelpakket
Eerder deze maand informeerden ministers Van ’t Wout, Hoekstra, Koolmees en staatssecretarissen Keijzer en Vijlbrief de Tweede Kamer over de uitbreiding van het economisch steun- en herstelpakket. Bent u benieuwd wat dit voor u als ondernemer betekent? Of zoekt u een actueel overzicht van de meest recent getroffen maatregelen? Lees dan snel verder, in dit artikel beantwoorden wij uw vragen!
Het steun- en herstelpakket tot nu toe
Sinds de start van de coronacrisis zet het kabinet zich zoveel mogelijk in voor baanbehoud en bedrijvigheid in Nederland door middel van de omvangrijke steun- en herstelpakketten. Hieronder vallen onder andere:
- Tijdelijke Noodmaatregel Overbrugging voor Werkgelegenheid (NOW)
- Bij een omzetverlies van ten minste 20% kunnen ondernemers een groot deel van de loonkosten vergoed krijgen
- Tegemoetkoming in de Vaste Lasten (TVL)
- Mkb’ers kunnen hier een beroep op doen bij een omzetverlies van ten minste 30%
- Tijdelijke overbruggingsregeling zelfstandig ondernemers (Tozo)
- Een aanvullende uitkering voor levensonderhoud van zelfstandigen als het inkomen door de coronacrisis onder het sociaal minimum daalt
- Anderzijds voorziet deze regeling ook in een lening voor bedrijfskapitaal om liquiditeitsproblemen als gevolgd van de coronacrisis op te vangen
Daarnaast wordt er door het kabinet continu geëvalueerd in samenwerking met werkgevers- en werknemersorganisaties. Op basis hiervan worden waar nodig wijzigingen in het steun- en herstelpakket doorgevoerd.
Verder is het voor zelfstandigen die hun opdrachten zien verdwijnen en werknemers die hun baan verliezen en geen recht hebben op een uitkering binnenkort ook mogelijk om via de gemeenten de TONK aan te vragen. TONK staat voor Tijdelijke Ondersteuning Noodzakelijke Kosten en is ingericht als extra hulp voor huishoudens die onvermijdelijke en noodzakelijke kosten niet langer kunnen dragen als gevolg van een onvoorzienbare en onvermijdelijke terugval in hun inkomen in verband met de coronamaatregelen.
Overige geldende maatregelen:
- Crisispakket NL leert door
- Ingericht voor mensen die werkloos (dreigen te) raken. Betreft de inzet van sectoraal maatwerk en ontwikkeladvies
- Budget van €1,4 miljard beschikbaar voor aanvullend flankerend beleid, waaronder middelen voor scholing
- Uitstel voor belastingen en een ruimhartige terugbetalingsregeling
- Er zijn diverse leningen en garanties beschikbaar gesteld om bedrijven toegang tot liquiditeit te verschaffen
- Corona Overbruggingsregeling (COL-faciliteit)
- Borgstelling MKB-kredieten (BMKB)
- Garantie Ondernemingsfinanciering (GO)
- Aanvullende en specifieke steun voor de onder andere de sport- en cultuursector
- Voorraadsubsidie voor ondernemers in de gesloten detailhandel
- Het subsidiepercentage van de Tegemoetkoming Vaste Lasten (TVL) groeit naarmate bedrijven meer omzetverlies leiden
Gezien de verlenging van de lockdown, maar ook het perspectief op de hervatting van economische activiteiten door de vaccinatie die in gang is gezet, heeft het kabinet besloten om de toegang tot de bovenstaande steun- en herstelmaatregelen te verbreden en de steun te verruimen. Hierin vertellen wij in het vervolg van dit artikel graag meer!
Aanpassingen en uitbreidingen eerste en tweede kwartaal 2021
Het generieke steun- en herstelpakket ademt mee en leidt daarmee automatisch tot meer steun voor ondernemers die langer dicht moeten. Tegelijkertijd doet het kabinet met de onderstaande uitbreidingen een uiterste inspanning om zoveel mogelijk ondernemers en werknemers door de komende periode heen te helpen en hen in staat te stellen bij te dragen aan het economisch herstel.
- In totaal wordt € 7,6 miljard extra steun beschikbaar gesteld
- Voor de TVL wordt € 3,8 miljard extra beschikbaar gesteld
- De doelgroep wordt verruimd naar middelgrote ondernemingen met meer dan 250 werknemers
- Vergoedings- en subsidiepercentages worden verhoogd
- De vergoeding vaste lasten bedraagt nu 85% voor alle ondernemers met een omzetverlies van 30% of meer
- Maximaal subsidiebedrag per kwartaal wordt verhoogd van €90.000 naar €330.000.
- Werknemersgrens wordt losgelaten
- Minimumsubsidie wordt verhoogd van €750 naar €1500 per ondernemer
- 2019 blijft ook in 2021 het referentiekader voor het vaststellen van omzetverlies
- De tegemoetkoming van de eigen bijdrage voor kinderopvang blijft voorlopig doorlopen, zolang de kinderopvang gesloten is
- De NOW wordt verruimd
- De vergoeding van de NOW wordt verhoogd van 80% naar 85%
- Zelfstandig ondernemers kunnen met terugwerkende kracht Tozo aanvragen vanaf januari 2021
- De voorraadsubsidie voor de gesloten detailhandel wordt verlengd tot en met het einde van het eerste kwartaal van 2021
- Er is €70 miljoen beschikbaar gesteld om het (buffer)vermogen van startende bedrijven te versterken
- Een tijdelijk versoepeld uitstelbeleid voor belastingen en betaling van belastingschulden
- De maatregel over de onbelaste vaste reiskostenvergoeding wordt verlengd tot 1 april 2021
- Vanaf 1 februari 2021 geldt dat de Tozo 3- uitkering kan worden aangevraagd met terugwerkende kracht vanaf de voorafgaande maand
Het kabinet ondersteunt ondernemers hiermee niet alleen ruimhartiger, maar geeft hen ook de zekerheid dat een groot deel van deze steun ook voor het tweede kwartaal van 2021 geldt. Daartoe kondigt het kabinet aan het generieke steunpakket voort te zetten naar het tweede kwartaal van 2021, met inbegrip van vrijwel alle aangekondigde verruimingen.
Bent u benieuwd naar de gevolgen voor een specifieke branche, bijvoorbeeld de gevolgen voor Caribisch Nederland, het onderwijs of de cultuur en media sector? Lees hier dan de volledige kamerbrief omtrent de uitbreiding van het economisch steun- en herstelpakket.
Vragen of interesse in begeleiding?
Heeft u vragen of wilt u met het oog op de meest recente maatregelen vanuit de overheid vrijblijvend advies over het geldende economische steun- en herstelpakket? Neem dan gerust contact op met een van onze adviseurs via het onderstaande contactformulier. Zij voorzien u graag van een duidelijk en overzichtelijk advies op maat. U kunt ons ook direct een mail sturen met uw vraag. Richt deze aan: info@brouwers.nl.
Gerelateerde artikelen
Toon allesVerlaging gebruikelijk loon vanwege coronacrisis
Onder voorwaarden mogen de BV en de AB-houder voor kalenderjaar 2020 een lager maandloon afspreken. Aan het einde van het jaar stelt de BV...